Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Зміни у законодавстві про боротьбу з корупцією
18 травня 2013 року набрав чинності Закон України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією».
Згідно з цим Законом всі корупційні правопорушення, пов'язані з отриманням неправомірної вигоди, віднесені до числа злочинів. Крім того, замінений термін "хабар" поняттям "неправомірна вигода".
Закон передбачає криміналізацію всіх елементів активного і пасивного хабарництва, у тому числі обіцянку неправомірної вигоди, а також встановлення кримінальної відповідальності за прийняття пропозиції або обіцянки неправомірної вигоди.
Так, за пропозицію посадовій особі неправомірної вигоди за вчинення або не вчинення нею тої чи іншої дії в інтересах того, хто пропонує таку вигоду, встановлюється покарання у вигляді штрафу від 250 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадських робіт на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин, обмеження волі на строк до 2 років (ч.1 ст. 369 КК ).
За надання службовій особі неправомірної вигоди санкції більш суворі. І вони залежать, зокрема, від повторності вчинення злочину, вчинення злочину в групі, відповідального становища службової особи, розміру вигоди.
Міри покарання за ці злочини передбачені від штрафу в розмірі від 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до позбавлення волі на строк до 10 років з конфіскацією майна (ч. ч. 2-5 ст.369 КК).
За прийняття посадовою особою пропозиції неправомірної вигоди встановлюється покарання у вигляді штрафу від 750 до 1 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк від одного до двох років (ч.1 ст. 368 КК).
Отримання неправомірної вигоди службовою особою з використанням наданої їй влади чи службового становища в залежності від відповідального становища службової особи, розміру вигоди карається штрафом від 1 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до позбавлення волі на строк до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та конфіскацією майна (ч.ч. 2-5 ст. 368 КК).
Зокрема, позбавлення волі на строк від 8 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна передбачене за отримання службовою особою неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, або отримання такої вигоди службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище.
Неправомірною вигодою в особливо великому розмірі вважається вигода, що у 500 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (один неоподаткований мінімум складає 17 грн.).
Крім того, Закон розширює межі застосування диспозицій корупційних правопорушень таким чином, щоб відповідні положення стосувалися випадків, коли корупційна дія відбувається в інтересах третьої сторони; встановлення більш жорстких, порівняно з існуючими, санкцій за корупційні діяння в публічній сфері; усунення ризику зловживання інститутом дійового каяття, шляхом введення додаткових обов'язкових умов для можливого звільнення від відповідальності за корупцію (впровадження обов'язкового поєднання двох чинників - здирство і добровільне інформування органу досудового розслідування, тоді як раніше для такого звільнення було достатньо будь-який з цих двох умов).
Суддя Т.І.Діденко