Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Кримінальна відповідальність неповнолітніх.
За період з 01.01.2016 року по 31.12.2015 року, перший квартал 2016 року в Монастирищенському районному суді Черкаської області на розгляді перебувало 162 кримінальних справи відносно 173 осіб. За вищевказаний період в провадженні суду знаходилось 6 справ відносно неповнолітніх осіб. Суддями Монастирищенського районного суду Черкаської області до неповнолітніх осіб, що вчинили суспільно-небезпечні діяння застосовано такі види покарання: до 2 осіб – позбавлення волі на певний строк, відносно 2 осіб - звільнено від кримінальної відповідальності та передано неповнолітню особу на поруки, відносно однієї особи – провадження закрито та ще одна справа перебуває на розгляді в суді.
Вважаю за доцільне проаналізувати відповідальність дітей при вчиненні ними суспільно-небезпечного діяння (злочину). Хочу розвіяти думку дітей та їх батьків, про те, що за вчинення злочину відповідальність не наступає, оскільки особа є неповнолітньою.
Відповідно до ст. 22 Кримінального кодексу України кримінальній відповідальності підлягають особи, яким на момент вчинення злочину минуло шістнадцять років. Також, до кримінальної відповідальності притягуються неповнолітні особи у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років за такі види злочинів: умисне вбивство, посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв’язку з їх діяльністю, пов’язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави, умисне тяжке тілесне ушкодження, умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, диверсію, бандитизм, терористичний акт,
захоплення заручників, зґвалтування, насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом, крадіжку, грабіж, розбій, умисне знищення або пошкодження майна, пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів, угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна, незаконне заволодіння транспортним засобом, хуліганство. В нашому районі найбільш поширеними злочинами, що вчиняють неповнолітні є таємне викрадення чужого майна (крадіжка).
За вчинення неповнолітніми особами злочину судом може бути застосовано такі види покарання: штраф (застосовуються до неповнолітніх, що мають самостійний дохід, власні кошти або майно), громадські або виправні роботи, арешт та позбавлення волі на певний строк.
Неповнолітнього, який вперше вчинив злочин невеликої тяжкості або необережний злочин невеликої тяжкості, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо його виправлення можливе без застосування покарання. У такому разі, до нього можуть бути застосовані примусові заходи виховного характеру, а саме: застереження, обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього, передача неповнолітнього під нагляд батьків, педагогічного або трудового колективу, покладення на неповнолітнього обов»язку, якщо він має майно, власні кошти чи заробіток відшкодувати заподіяні збитки або направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи. Такі виховні заходи можуть застосовуватися і до осіб, які не досягли віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, тобто, до досягнення 14-річного віку. Так, що важливо пам»ятати, що законом передбачена відповідальність до осіб будь-якого віку.
Варто зазначити, що кримінальної відповідальності батьків за злочини, вчинені малолітніми та неповнолітніми дітьми законодавець не передбачає. Але батьки несуть цивільно-правову відповідальність за шкоду, заподіяну малолітніми та неповнолітніми дітьми, у тому числі і заподіяну у результаті злочину. Так, за дитину у віці до 14 років шкоду відшкодовують її батькаки (усиновлювачі), опікун чи інша фізична особа, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи.
Якщо малолітня особа завдала шкоди під час перебування під наглядом навчального закладу, закладу охорони здоров’я чи іншого закладу, що зобов’язаний здійснювати нагляд за нею, а також під наглядом особи, яка здійснює нагляд за малолітньою особою на підставі договору, ці заклади та особа зобов’язані відшкодувати шкоду, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини.
Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.
У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, або закладом, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника.
Голова Монастирищенського районного
суду Черкаської області М.В.Бурлака