Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
«Актуальні питання застосування окремих положень КПК України»
Прийняття Верховною Радою України нової редакції Кримінального процесуального кодексу України стало результатом багаторічної та плідної роботи науковців, осіб, які на практиці застосовують норми процесуальних законів, міжнародних фахівців у галузі права, і було спричинене прагненням України до європейських стандартів у кримінальному судочинстві, вдосконалення правової системи держави, посилення захисту прав громадян.
Однією з новацій нового КПК, є суттєве розширення функції суду щодо контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів сторін кримінального провадження під час досудового розслідування, а також запровадження з цією метою інституту слідчого судді як процесуальної фігури, яка спеціально уповноважена на здійснення такого контролю шляхом вирішення питань, пов'язаних з обмеженням конституційних прав і свобод осіб, та розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування, прокурора. Такий контроль, зокрема, передбачає застосування слідчим суддею низки заходів забезпечення кримінального провадження та розгляд клопотань про надання дозволу на проведення слідчих дій. Водночас проведений аналіз відповідних статистичних даних засвідчив, що переважна більшість клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, поданих сторонами кримінального провадження до слідчих суддів, стосується надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, а найбільш розповсюдженою слідчою дією, з клопотаннями про надання дозволів на проведення якої слідчі та прокурори звертаються до слідчих суддів, є обшук.
Новий Кримінальний процесуальний кодекс відповідає сучасним вимогам демократичних країн, в центрі - всебічна охорона громадян і надання законом рівних можливостей усім учасникам кримінального процес. Одночасно хочу зазначити, що не існує абсолютно досконалих законів, адже дуже складно виписати закон так, щоб він не вимагав подальшого вдосконалення.
Дії нового КПК є визначальною для становлення нашої держави як демократичної та правової. Кримінально-процесуальний кодекс України вніс революційні зміни в сферу кримінальної юстиції. Він розроблений у відповідності з вимогами міжнародних стандартів правосуддя і сучасного демократичного суспільства, Кодексом забезпечено справедливий баланс між інтересами держави, потерпілої особи, та особи яка притягується до кримінальної відповідальності.
Надзвичайно важливе значення саме для забезпечення права на справедливий суд, має новація КПК щодо здійснення кримінального провадження на підставі угод, оскільки таким чином прискорюється кримінальне провадження та забезпечуються інтереси обвинуваченого та потерпілого. У той же час виявило чимало недоліків, які в першу чергу пов'язані саме з новизною зазначеного порядку. Однак практика іноземних держав, які мають багаторічний досвід застосування договірних процедур, свідчить про те, що більшість кримінальних проваджень здійснюються на підставі угод. Сподіваємось, що з часом і в нашій державі буде напрацьована відповідна практика, яка буде повністю відповідати вимогам закону в цій частині.
Активна позиція суддівського корпусу та правоохоронних структур, неухильне дотримання ними вимог Конституції України та міжнародних договорів, впровадження у практику рішень Європейського суду з прав людини сприятимуть ефективній реалізації положень нового КПКУ, стануть запорукою дієвості принципу верховенства права, а також підвищать рівень довіри громадян до органів влади, у тому числі й судової.
Суддя Монастирищенського
районного суду Н.В. Мазай