Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Мобінг. Що це ? Нове, та не дуже приємне поняття, яке в Україні з’явилося порівняно нещодавно, є «старшим братом» булінгу та означає цькування, вживається лише тоді, коли йдеться про приниження на роботі.
Наразі на законодавчому рівні врегульоване питання протидії та заборони мобінгу.
11 грудня 2022 року набрав чинності Закон № 2759-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)».
Кодекс законів про працю України доповнено статтею 22 «Заборона мобінгу (цькування)», згідно якої визначено поняття мобінг наступним чином:
мобінг (цькування) - систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.
Як захиститись у випадку мобінгу на роботі?
Згідно з статтею 22 Кодексу законів про працю України особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право звернутися зі скаргою до Державної служби України з питань праці або до суду.
У скаргах необхідно:
Якщо судом визнано факт мобінгу, працівник має право на відшкодування моральної шкоди або витрат на лікування у разі ушкодження здоров’я, причиною якого став мобінг (цькування), а також на припинення трудових відносин у встановлений ним строк із виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше трьох середньомісячних заробітків.
Яке можливе покарання за мобінг?
23 грудня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)», яким Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 173-5.
Відповідно до вказаної статті за вчинення мобінгу працівника встановлюється адміністративна відповідальність у вигляді штрафу та громадських робіт:
Якщо таке діяння вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, то відповідальність збільшується:
Крім того, роботодавець може звільнити працівника в односторонньому порядку, якщо ним вчинено мобінг (цькування), що встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили (п. 12 ст. 40 КЗпП), також роботодавець може звільнити керівника підприємства за вчинення мобінгу або за невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням (п. 12 ст. 41 КЗпП).
Роботодавець зобов’язаний вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).