flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зупинення перебігу строків для прийняття спадщини на час дії воєнного стану

29 серпня 2022, 08:35

Порядок оформлення спадщини в умовах воєнного стану

За загальним правилом прийняття спадщини, зазначеним у частині першій статті 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Саме протягом цього строку спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу, а в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування, заяву про прийняття спадщини.

Зробити це необхідно за місцем відкриття спадщини, тобто останнім місцем проживання спадкодавця. Розглянувши заяву, нотаріус заводить спадкову справу.

Утім впровадження в Україні воєнного стану зумовило внесення змін у нормативно-правові акти, що регулюють порядок прийняття спадщини.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 “Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану”: 1) на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється; 2) свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини. 

Якщо з дня смерті особи до моменту введення воєнного стану (24 лютого 2022 року) шестимісячний строк для прийняття спадщини не закінчився, то після завершення дії воєнного стану такий строк мав бути продовжений на строк, який залишався для прийняття спадщини на момент введення воєнного стану. Наприклад, якщо особа померла 23 грудня 2021 року, то її спадкоємці могли подати заяву про прийняття спадщини ще протягом чотирьох місяців після припинення або скасування воєнного стану. А у разі якщо особа померла уже після введення воєнного стану, то перебіг шестимісячного строку для прийняття спадщини мав би розпочатися вже після завершення воєнного стану.

Відповідно, видача свідоцтва про право на спадщину - документа, що посвідчує право власності спадкоємця на спадкове майно, можлива була тільки після закінчення воєнного стану (крім випадку якщо з дня смерті спадкодавця до введення воєнного стану минуло більше шести місяців).

Вказані особливості порядку обчислення строку для прийняття спадщини, з одного боку, максимально сприяли реалізації спадкоємцями права на прийняття спадщини в умовах війни, а з іншого — до закінчення воєнного стану фактично унеможливлювали отримання ними свідоцтв про право на спадщину та, відповідно, набуття права власності на спадкове майно. 

У зв'язку з такою ситуацією 24 червня 2022 року уряд вніс зміни до вказаної вище постанови № 164 та установив, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. 

Отже, тепер, наприклад, якщо особа померла 23 грудня 2021 року, то строк для прийняття спадщини у її спадкоємців закінчиться 24 жовтня 2022 року, незалежно від того чи діятиме на той час воєнний стан. Якщо ж особа померла уже після введення воєнного стану, то загальний шестимісячний строк для прийняття спадщини продовжується на кількість місяців протягом яких після смерті особи діяв воєнний стан, але не більше ніж на чотири місяці. Тобто в такому разі максимальний строк для прийняття спадщини може складати десять місяців з часу відкриття спадщини.

Відповідно, видача свідоцтва про право на спадщину може бути здійснена після спливу вказаних строків та не пов'язана з закінченням воєнного стану. 

 

 

 

Помічник судді

Монастирищенського районного  суду 

Черкаської області                                                                                             Ю.М. Мусіч